Stříhání psů a koček Havířov

Stříhání štěňat

K prvnímu stříhání by mělo dojít mezi 4-6 měsícem. Ale již mnohem dříve je třeba malé štěňátko přivykat na koupání, fénování, kartáčování, česání hřebenem, manipulací na stole, péčí o tlapky, uši apod. Štěňátku se to asi moc líbit nebude, obrňte se trpělivostí. Buďte trpěliví, důslední, ale také opatrní. Má-li se později pejsek dobře upravovat je potřeba, aby si postupně přivykal na prostředí salonu, na zvuky elektrického strojku, na zvuky fénu, nůžek a jiné nezbytné úkony spojené s úpravou a údržbou srsti.

Při první návštěvě salonu také poradíme nezkušeným majitelům, jak pečovat o srst, čím a jak koupat a jak často stříhat. Příprava takto připraveného pejska bude podstatně jednodušší, pejsek bude snášet manipulaci a úpravy mnohem lépe, střih bude moci být proveden kvalitně, v klidu a bez zbytečného stresování.

Pokud pejsek není zvyklý a připravený na tyto procedury spojené s úpravou srsti, bývá pak neukázněný, někdy i agresivní a není možné jej pěkně ostříhat a upravit. Může pak dojít i k poranění psa.

Krácení drápků

Pes obvykle nesnáší krácení drápků příliš dobře. Pro něj to jsou zbraně a zkracování drápů snáší řada psů stejně tak, jako byste Vy měli odevzad zloději svou plnou peněženku. Je nutné psy zvykat na dotyk tlapky a krácení drápků už od malého štěňátka. První zkracování drápků by mělo začít kolem pátého týdne štěněte. V té době má pejsek tenké drápky s výrazným zářezem a přesahující špičkou. Zvykejte svá štěňátka od prvního momentu kdy je dostanete do rukou na hlazení tlapek.Není nic lepšího, když mi pejsek odevzdá svou tlapku, necuká se a drží jako na manikúře.

Je to obrovský rozdíl proti psům, kteří se při dotyku tlapky rukou propadají panické hrůze a jsou schopni pokousat i vlastního majitele.Tato situce je nebezpečná jak pro střihače, tak pro pejska, protože při cuknutí se snadno zastřihne do krve a zastřižený drápek dost krvácí.

Drápky stříhejte psům pravidelně

Problémem pozdě stříhaných drápů jsou cévy, které se při tvorbě „zimního vzorku” natáhnou i tam, kde normálně nemají být.Díky této skutečnosti se pak obyčejné stříhání stává krvavou lázní. Proto je dobré drápky stříhat pravidelně a nenechat lůžka zarůstat.

Pokud budou krvácet, nic se neděje. Pouze je potřeba takové drápy často stříhat. Jakmile pomine potřeba, cévy se zase zkrátí na svou původní délku a pak už střih nekrvácí. S jedinou výjimkou: Nesmíte zasáhnout kostěné lůžko!

Nezapomínejte na pátý drápek - palec. Je na vnitřní straně předních nohou a nedotýká se země, tudíž nemá šanci se ani trochu obrousit. V některých případech jsou i tak hrozně zarostlé drápy, že zarůstaly po dokončení kruhu zase do měkké tkáně poblíž místa, odkud vyrůstaly. To lze přirovnat snad jen k čínskému mučení.

Zadní drápy se obrušují o něco rychleji, protože pes je zvíře „se zadním náhonem”. Co se týče zadních drápů, největším rizikem je tzv. paspárek. To je pátý, někdy i šestý prst na vnitřní straně nohy.

Někdy se neodstraňuje a proto bývá mnohdy zdrojem rizik a trápení.

Právě se nacházíte: Stříhání psů Havířov > Stříhání psů a koček